Inšpirácia na premenu spálne

Vaša spálňa by mala byť miestom, kde môžete úplne vypnúť. Ak je však neupravená a bez života, je najvyšší čas na jej premenu.
Spálňu, našťastie, dokážete vylepšiť jednoducho. Či už potrebujete výrazné alebo len drobné úpravy, sme tu pre vás.
Prečítajte si naše tipy a triky, s ktorými svojej spálni ľahko vdýchnete nový život a osobnosť.

x
x

Nastoľte v spálni poriadok

Pri každodennom zhone v spálni ľahko vznikne neporiadok, no ten vo vašej domácnosti narušuje pokojnú atmosféru.
Ak máte problém udržať si v spálni poriadok, môže to byť preto, že niektorým veciam stále chýba vlastné miesto.
Oblečenie, topánky, šperky a ďalšie doplnky sa vedia rýchlo premeniť na neporiadok, no ak ich správne uložíte, stanú sa z nich dekorácie.
V šatníku môžete použiť napríklad škatule a košíky, najmä pre menšie kúsky alebo topánky, ktoré často zaberajú viac priestoru, ako treba.
Zvážiť môžete aj komodu. Zásuvky sú na odkladanie menších doplnkov ideálne.
Nakoniec môžete použiť aj prútené koše, ktoré sa dajú schovať pod posteľ, ale pekne budú vyzerať aj uložené na podlahe.

K zobrazeniu tohto obsahu musíte prijať Štatistické cookies
Kliknite na tlačidlo [OK] nižšie
Body

TIP NA DEKOROVANIE:

Vystavte svoje obľúbené kúsky na vešiakoch

Vešiaky zvyčajne skrývame na chodbe alebo za dverami, no dekoratívny vešiak si môžete pokojne zavesiť aj na stenu spálne. Zaveste naň obľúbené šatky alebo retiazky. Miestnosť tak bude pôsobiť upravene a dodáte jej osobitý nádych.

ÚLOŽNÉ PRIESTORY

Vneste si do spálne kúsok prírody

Prírodné materiály jej dodajú pocit väčšieho pokoja. Skúste siahnuť po dreve, vlne a mäkkých látkach.
Na posteľ pridajte pohodlnú vlnenú deku, na stoličku ovčiu kožu a celý dojem môžete dotvoriť mäkkými vankúšmi. Porozmýšľať môžete taktiež nad použitím dreveného nábytku alebo políc.
Prípadne sú do spálne vynikajúcou voľbou aj rastliny a kvety. Prinášajú so sebou čerstvý vzduch a zároveň trochu zelene.
Ak však nie ste rodený záhradník, pokojne použite umelé rastliny. Vyzerajú pekne a netreba ich polievať.

x
x
Body

TIP NA DEKOROVANIE:

Vytvorte textúru s prírodnými materiálmi

Prírodné výrobky dodávajú interiéru textúru tak, ako to umelé materiály nedokážu. Prírodné farby sú navyše pre spálňu ako stvorené. Tak prečo sa prírodou neinšpirovať?

SPÁLŇA

Zamerajte sa na svoj štýl

Rovnováha je kľúčom k tomu, aby ste spálňu premenili na miesto, na ktoré sa chcete stále vracať. Prázdne steny sú samé o sebe len zriedkakedy zaujímavé.
Keďže na stenách nič nie je, miestnosť môže pôsobiť nedokončene a zároveň je tým ovplyvnená aj akustika.
Preplnená stena zas môže pôsobiť rušivo, a preto je tu kľúčová rovnováha.
Stene môžete dodať osobitosť tým, že na ňu zavesíte fotky, obrazy a dekorácie. Vyberte v spálni jednu stenu a zaveste na ňu rôzne dekorácie:

• Fotografie
• Kresby
• Obrazy
• Textílie
• Drevorezby
• Vešiaky

Do spálne môžete pridať aj zrkadlá, ktoré pomôžu rozptýliť denné svetlo a opticky ju zväčšia. Nebojte sa pohrať aj s tvarmi: štvorcové alebo vysoké zrkadlo na jednej stene môžete ľahko skombinovať s okrúhlym zrkadlom na druhej.
Pri zrkadlách si viete vybrať z množstva rámov a siahnuť môžete aj po iných nástenných dekoráciách, ktorými priestoru dodáte rozmanitosť a charakter. Pozlátené rámy či rámy z prírodného dreva, natretého dreva alebo ocele vám pomôžu vytvoriť jedinečný vzhľad.
Zvážte šírku rámu. Malá fotografia alebo plagát dobre zapadnú do výraznejšieho rámu, ale veľké zrkadlo bude vyzerať lepšie v tenkom ráme. Závisí to od vášho vkusu a od toho, ako rámy ladia v kontexte celej miestnosti.
Steny však nie sú jediný tvrdý a prázdny povrch v spálni. Často je opomínaná aj podlaha. Správny koberec z nej spraví mäkký dizajnový prvok, na ktorý sa ráno budete tešiť stúpiť.

x
x
x
x
Body

TIP NA DEKOROVANIE:

Vdýchnite trochu osobnosti

Kombináciou predmetov, ktoré majú pre vás citovú hodnotu, bude miestnosť vyžarovať vašu osobnosť.

DOPLNKY

Dodajte posteli nový vzhľad

Posteľ je ústredný bod spálne. Naviac je to pravdepodobne kus nábytku, na ktorom počas života strávime najviac času. Samozrejme, zvážiť môžete aj kúpu novej postele, my však poznáme niekoľko trikov, vďaka ktorým na jej vylepšenie stačia len menšie úpravy:

• Zvážte novú súpravu obliečok alebo prikrývku na posteľ. Je to jednoduchý spôsob, ktorým zmeníte celkový výzor spálne.
• Nové dekoratívne vankúše alebo obliečky a prikrývka dokážu navodiť pocit luxusu, ktorý zvyčajne nachádzame v hoteloch.
• Čelo postele pomôže v spálni navodiť správnu atmosféru a spríjemní sedenie v posteli. Môže byť látkové alebo drevené. Je to jednoduchšie, ako si myslíte.

Body

BONUSOVÝ TIP:

Vyberte si správne čelo postele

Látkové čelo postele robí posteľ pohodlnejšou a zároveň pomáha regulovať zvuk v spálni, zatiaľ čo drevené čelo prináša dotyk prírody a ľahko sa čistí.

POSTEĽOVÉ ČELÁ

Regulujte množstvo svetla pomocou závesov

Premyslite si, koľko slnka vpustíte dnu. Závisí to od toho, koľko chcete svetla a na akú svetovú stranu smeruje vaša spálňa.
Ak sa rozhodnete skombinovať rolety alebo žalúzie so závesmi, budete mať nad prenikajúcim svetlom úplnú kontrolu a vytvoríte v spálni čarovnú atmosféru.
Vrstvenie so závesmi:

1. Začnite s roletou na okne. Ak chcete svetlo úplne zablokovať, môžete použiť zatemňujúcu roletu.
2. Ďalej môžete pridať ťažké závesy, ktoré by mali ideálne siahať až na podlahu. Vytvárajú útulnú atmosféru a pomáhajú udržiavať v miestnosti teplo.
3. Poslednou vrstvou je ľahká priehľadná záclona, ktorá miestnosti dodá jemnú žiaru.

Vytvorte dokonalú atmosféru so správnym osvetlením

Lampy sú pre navodenie správnej atmosféry v spálni veľmi dôležité. Príliš studené a ostré svetlo môže byť nepríjemné. Na druhej strane, pri príliš tlmenom svetle je horšia viditeľnosť.
Preto je dobré mať viacero svietidiel, z ktorých bude mať každé vlastný účel. Na orientáciu v miestnosti potrebujete jasné svetlo a lampy s mäkším svetlom zas na zútulnenie.
Ak si v posteli radi čítate, siahnite po lampe na čítanie. Zvážte takú, ktorá sa montuje na stenu, alebo stojanovú lampu, ktorá vám poskytne koncentrované svetlo tam, kde ho potrebujete.

Body

BONUSOVÝ TIP:

LED osvetlenie v spálni

Pomocou LED čajových sviečok dokážete v spálni vytvoriť útulnú atmosféru bez rizika požiaru. LED svetlá vyžarujú jasné svetlo, no na rozdiel od bežných sviečok z nich nekvapká vosk. Okrem toho môžete použiť LED čajové sviečky s funkciou časovača, vďaka čomu nebudete musieť myslieť na ich zapínanie a vypínanie.

OSVETLENIE
{"items":{"5efdb4c5-b954-4f1d-b445-00fe5c261469":{"0":{"x":"2","y":"0","width":"8","height":"3"},"1":{"x":"2","y":"3","width":"8","height":"14"},"2":{"x":"2","y":"17","width":"8","height":"3"},"3":{"x":"3","y":"20","width":"6","height":"9"},"4":{"x":"2","y":"29","width":"8","height":"8"},"5":{"x":"2","y":"37","width":"8","height":"3"},"6":{"x":"2","y":"40","width":"8","height":"14"},"7":{"x":"2","y":"54","width":"8","height":"8"},"8":{"x":"2","y":"62","width":"8","height":"3"},"9":{"x":"2","y":"65","width":"8","height":"14"},"10":{"x":"2","y":"79","width":"8","height":"8"},"11":{"x":"2","y":"87","width":"8","height":"3"},"12":{"x":"2","y":"90","width":"8","height":"8"},"13":{"x":"2","y":"98","width":"8","height":"9"},"14":{"x":"2","y":"107","width":"8","height":"3"},"15":{"x":"2","y":"110","width":"8","height":"8"},"16":{"x":"2","y":"118","width":"8","height":"3"},"17":{"x":"2","y":"121","width":"8","height":"8"},"18":{"x":"2","y":"129","width":"8","height":"9"}}},"settings":{"5efdb4c5-b954-4f1d-b445-00fe5c261469":{"always_show_resize_handle":false,"float":true,"cell_height":50,"auto_height":true,"height":0,"vertical_margin":10,"horizontal_margin":0,"width":12,"field_id":"5efdb4c5-b954-4f1d-b445-00fe5c261469","cellHeight":50,"verticalMargin":10,"alwaysShowResizeHandle":false,"itemClass":"grid-stack-item","placeholderClass":"grid-stack-placeholder","placeholderText":"","handle":".grid-stack-item-content","handleClass":null,"auto":true,"minWidth":768,"staticGrid":false,"_class":"grid-stack-instance-3291","animate":false,"resizable":{"autoHide":true,"handles":"se"},"draggable":{"handle":".grid-stack-item-content","scroll":false,"appendTo":"body"},"disableDrag":false,"disableResize":false,"rtl":false,"removable":false,"removableOptions":{"accept":".grid-stack-item"},"removeTimeout":2000,"verticalMarginUnit":"px","cellHeightUnit":"px","disableOneColumnMode":false,"oneColumnModeClass":"grid-stack-one-column-mode","isNested":false}}}