Drevený záhradný nábytok si vyžaduje starostlivosť, aby bol odolný voči vplyvom počasia. Dôkladné čistenie a ošetrovanie olejom zaistí, že vám drevený záhradný nábytok vydrží roky. Pokiaľ sa o nábytok správne nestaráte, riskujete praskliny a vysušenie dreva.
Ošetrenie olejom pred prvým použitím
Drevený záhradný nábytok by ste mali ošetriť olejom hneď po rozbalení a zložení nábytku. Je pravda, že výrobca už nábytok olejom ošetril, ale kým sa výrobok dostane k vám môže prejsť veľa času, a preto odporúčame, aby ste ho pred prvým použitím ošetrili olejom.
Dôkladné čistenie
Pred nanesením oleja nábytok dôkladne očistite. Na čistenie môžete použiť vysokotlakový čistič, ale zaobchádzajte s ním opatrne a riaďte sa informáciami uvedenými na obale.
Pravidelné ošetrovanie olejom
Nábytok z tvrdého dreva musí byť pred olejovaním nielen dôkladne vyčistený, ale aj úplne suchý. Používajte olej určený na tvrdé drevo. Nábytok sa odporúča ošetrovať olejom dva až tri razy počas sezóny a tesne predtým, ako ho pred zimou uskladníte.
Nábytok z tíkového dreva ošetrovať olejom nemusíte. Tíkové drevo samo o sebe obsahuje veľa oleja. Tento druh dreva sa časom prirodzene sfarbí jemne dobiela. Bieleho odtieňa dreva sa zbavíte pomocou špeciálneho teakového oleja. Pokiaľ sa rozhodnete nábytok ošetriť olejom, bude si vyžadovať pravidelnú údržbu, tak ako iný nábytok z tvrdého dreva.
Napadnutie plesňami a hubami
Aj keď záhradný nábytok ošetrujete olejom pravidelne, môžu ho napadnúť plesne a huby. Zbadáte to tak, že nábytok stmavne a niektoré miesta sčernajú.
Väčšinou to môžete riešiť nasledovne:
- Nábytok dôkladne očistite čističom na drevo. Postupujte podľa návodu na obale a v prípade potreby čistenie zopakujte viackrát.
- Ak je nábytok po čistení naďalej tmavý, pripravte si silnejší roztok chlóru a ošetrite ním postihnuté časti nábytku. Následne nábytok dôkladne opláchnite vodou.
- Pokiaľ nezabral ani roztok chlóru, ostáva vám už len šmirgľový papier a trochu zabrať. Vybrúste napadnuté oblasti, až kým sa dostanete na zdravé drevo. Dobrý pomocník pri takomto čistení dreva je aj vysokotlakový čistič. Ktorýkoľvek spôsob si vyberiete, nezabudnite nakoniec drevo ošetriť vhodným olejom.
Múčnatka
Múčnatka je neškodný druh huby, ktorý vyzerá ako suchý biely prach. Objavuje sa obvykle na najhrubších miestach nábytku. Často ich spôsobujú veľké teplotné výkyvy a vlhkosť vzduchu pri transporte dreva do Európy – pre múčnatku sú to ideálne podmienky.
Múčnatku zmyjete handričkou alebo kefou. Väčšinou už nie je potrebné odstraňovať ju inými prostriedkami, aj keď dobrou prevenciou je napúšťanie olejom.
Dotiahnutie
Drevo je prírodný produkt a drevený záhradný nábytok prirodzene pracuje a reaguje na zmeny počasia. Tlak pôsobiaci v dreve môže spôsobiť vznik prasklín alebo zakrivení, preto sa odporúča nábytok z času na čas dotiahnuť.
Uskladnenie pred zimou
Nábytok vydrží dlhšie, ak ho dobre zazimujete. Drevený nábytok by ste nemali skladovať v suchej, teplej miestnosti, pretože sa tam môže vysušiť. Je lepšie odložiť ho pod krytý prístrešok alebo do garáže, kde bude stále prúdiť dostatok vzduchu, ale zároveň bude nábytok chránený pred dažďom a snehom. Nábytok by ste tiež nemali na dlhé zimné obdobie prikrývať nepriedušnými obalmi z plastu alebo iných materiálov. Drevo nebude môcť dýchať a vytvoríte ideálne podmienky pre plesne a huby.