Na záhrade a balkóne trávime množstvo času. S prichádzajúcim letom je čas pripraviť svoj vonkajší priestor na teplé dni. S vonkajším osvetlením vytvoríte na svojej záhrade či balkóne útulnú atmosféru.
Vonkajšie osvetlenie je dôležitým prvkom priestoru záhrady rovnako ako interiérové osvetlenie v našich domácnostiach. Má nielen praktickú, ale aj dekoratívnu funkciu. Záhradné osvetlenie umožňuje osvetliť terasy a balkóny a vytvoriť tak útulnú atmosféru. Osvetlenie je praktické v oblastiach, kde sa rýchlo stmieva. Teplé svetlo vyžarované lampášmi a sviečkami je najlepšie na vytvorenie príjemnej atmosféry.
Správne vonkajšie osvetlenie prispeje k vytvoreniu úžasného večera. S teplým a pokojným svetlom zo svetelnej reťaze a sviečok v lampášoch bude váš vonkajší priestor vyzerať jedinečne.
Zohľadnite potreby ostatných v okolí
Aj keď je záhradné osvetlenie skvelým doplnkom, čoraz častejšie sa stretávame s problémom, ktorý sa nazýva svetelné znečistenie. So svetleným znečistením v obytných oblastiach je čoraz väčší problém a je ťažké s ním bojovať. Možno ste si osvetlili záhradný nábytok ale jasné svetlá obťažujú vášho suseda, pretože vaša terasa je v blízkosti jeho spálne. Takáto situácia nie je ideálna, a preto je vždy potrebné zohľadniť, kde sa osvetlenie bude nachádzať.
Vplyv svetla na zvieratá a hmyz
Záhradné osvetlenie ovplyvňuje nielen ľudí, ale aj zvieratá a hmyz. V lete v nočných hodinách sa okolo pouličných lámp vždy hmýri hmyz. Rôznym nočným živočíchom ale aj hmyzu môže prílišné osvetlenie narušiť ich prirodzené správanie.
To však neznamená, že by ste mali úplne eliminovať svoje vonkajšie osvetlenie. Treba byť však ohľaduplný a premyslieť si, kde a ako bude osvetlenie nainštalované, tak, aby nerušilo susedov alebo zvieratá a zároveň aby ste sa nebáli o svoje účty za elektrinu.
8 tipov pre záhradné osvetlenie, tak aby ste neškodili okolitému prostrediu
1. Nastavte osvetlenie len na konkrétnu oblasť, ktorú chcete osvetliť.
2. Ak je to možné, nasmerujte svetlo nadol.
3. Minimalizujte použitie veľmi jasných LED svetiel – zvážte použiť jemnejšie svetlo, ako sú napríklad solárne lampy.
4. Skráťte dobu počas ktorej svieti vonkajšie osvetlenie.
5. Ak sa to dá, znížte jas svetla
6. Pripojte svetlá k časovačom aby sa riadili nastaviteľným plánom.
7. Zvážte použitie svetiel snímajúcich pohyb.
8. Zabráňte prúdeniu svetla z uhlov, ktoré môžu ovplyvniť ostatných – použite oplotenie alebo rastliny na vytvorenie prirodzených zásten.
Najlepšie je, ak minimalizujete použitie veľmi jasného LED osvetlenia len na oblasti, kde to bude dávať skutočne zmysel a ďalšie časti vyplníte jemnejším osvetlením. Využite malé solárne záhradné osvetlenie a lampáše ktoré vytvoria útulnú atmosféru.
Vytvorte útulnú atmosféru
Ak sa rozhodnete pre menšie osvetlenie, môžete si byť istý, že lampy budú vyžarovať príjemné svetlo bez toho, aby ovplyvňovalo ostatných. Získate tiež väčšiu kontrolu nad polohou a smerovaním svetla a vaše osvetlené plochy budú oveľa útulnejšie. Ak sa rozhodnete použiť viaceré menšie zdroje svetla môžete ich rôzne skombinovať a vytvoriť tak jedinečný priestor.
Využitie solárneho osvetlenia
Solárne lampy sa ľahko používajú. Nepotrebujete k nim žiaden kábel ani prívod elektriny a nevyžadujú si prílišnú údržbu. Sú tiež ideálne na vytvorenie malých a útulných kútikov na záhrade, ktoré vyniknú najmä keď zapadne Slnko. Solárne osvetlenie sa s obľubou používa na osvetlenie malých jazierok a záhonov.
Záhradné lampáše a lampy na batérie
Využitie záhradného osvetlenia je skvelé na miesta, kde budete tráviť veľa letných večerov. S použitím lampášov a sviečok v nich vytvoríte rustikálnejšie a prirodzenejšie svetlo - plameň zo sviečok je skvelý na vytvorenie dokonalej atmosféry. Lampy na batérie sú zasa praktické, pretože nevyžadujú prívod elektriny a môžete ich jednoducho prenášať.