Väčšina ľudí, ktorá má dlhodobého partnera bude súhlasiť, že sa už neraz kvôli svojmu partnerovi poriadne nevyspali. Avšak, výhody spoločného spánku, ako je intimita alebo zvýšená odolnosť voči stresu, prevážia a väčšinou svedčia o tom, že partneri našli riešenie a prispôsobili sa jeden druhému.
Ako na zdravý partnerský spánok
Ak majú partneri rôzne návyky a potreby, môže sa stať, že sa navzájom rušia pri spánku. Preto je dobré, aby sa dohodli a našli spôsob, ako si poradiť s rozdielnymi spánkovými návykmi a preferenciami. Na začiatok si môžete prediskutovať tieto tri faktory:
- teplota v spálni
- tvrdosť matraca
- svetlo v spálni
Vždy sa môžete dohodnúť na kompromise, ale sú aj lepšie riešenia. Ak sa nemôžete zhodnúť na teplote v miestnosti, vyriešte to paplónmi. Jednoducho si vyberiete jeden hrubší a jeden tenší paplón. Pokiaľ by bola kameňom úrazu tvrdosť matraca, vymeňte dvojitý matrac za dva osobitné matrace, ktoré prekryjete jedným vrchným matracom. Takže nestratíte výhody dvojitého matraca a zároveň budete mať matrac podľa vlastných predstáv. Pred kúpou si nezabudnite skontrolovať výšku jednotlivých matracov.
Ak vám vadí svetlo alebo naopak jeho nedostatok, uistite sa, že máte každý vlastnú nočnú lampu. Môže sa tiež stať, že vy by ste chceli, aby vás ráno budili slnečné lúče, ale vaša polovička nemôže svetlo v spálni vystáť. V takom prípade, nemusíte zatemňovaciu roletu spúšťať až úplne dolu alebo vymeňte staré rolety za praktické rolety deň a noc, pri ktorých si môžete priepustnosť svetla nastaviť presne podľa potreby.
Všímajte si jeden druhého
Každý z nás má spánkové návyky a niekedy si neuvedomujeme, že by sme nimi mohli svojho partnera rušiť. To platí samozrejme aj opačne. Váš partner si možno vôbec neuvedomuje, že vám nekonečné posúvanie budíka nedovolí spať. Na týchto troch veciach by ste sa mali dohodnúť.
- Pozeranie televízora pred spaním.
- Zaspávanie v odlišných hodinách.
- Opakované posúvanie budíka.
Niekto si pred spaním číta, iný pozerá televízor. Líši sa to od človeka k človeku a je dobré vedieť, čomu dáva prednosť váš partner. Dohodnite sa či budete pred spaním pozerať televízor, alebo ho premiestnite do obývačky.
Manželia často krát vstávajú a chodia spať v rôznych časoch. Ideálne by bolo chodiť spať v rovnakom čase, ale ak to nie je možné, mal by byť ten, kto ide spať posledný skutočne ohľaduplný. A naopak, ten kto vstáva prvý by si nemal stále dookola posúvať budík, pretože opakované zvonenie budíka môže zobudiť aj toho najväčšieho sedmospáča.
Ďalšie dôvody nepokojného spánku
Ak svojmu milovanému uštedríte zo sna neúmyselnú ranu do tela, pravdepodobne sa pousmeje a odpustí vám. Ktovie však či bude taký zhovievavý, keď do neho budete síce s láskou, ale úmyselne štuchať, aby nezaberal celú posteľ. Poloha pri spánku je podvedomá záležitosť, ktorú vieme ovplyvniť len ťažko.
Posledným, ale rovnako častým dôvodom je chrápanie jedného z partnerov. Je možné, že si na chrápanie tak zvyknete, ale existuje pár dobrých rád, ako sa chrápania zbaviť. Zlatým pravidlom je, že pokiaľ chrápete nemali by ste spávať na chrbte a mali by ste sa pred spaním vyhýbať alkoholu. Chrápaniu sa budeme viac venovať v ďalšom článku.
Prešli ste si aj vy doma niečim podobným? Budeme radi, keď sa o svoje skúsenosti podelíte v komentári.