Výber správneho vankúša je rovnako dôležitý ako výber správneho paplóna. Pokiaľ spíte na nevhodnom vankúši, vaše telo môže reagovať bolesťou hlavy a zhoršením bolestí krku.
Je dôležité vybrať si vankúš v súlade s polohou, v ktorej zvyknete spať, tak aby mal krk vždy dostatočnú oporu počas celej noci.
Výber vankúš pri bolestiach krku
- Vankúš by mal krk správne podoprieť
- Poloha pri spánku má vplyv na výber vankúša
- Nespite na niekoľkých vankúšoch naraz
- Ergonomický vankúš je vhodný na bolesť krku
Vankúš by mal krk správne podoprieť
Pokiaľ trpíte bolesťami hlavy, krčnej chrbtice alebo svalov, dajte si záležať na výbere vankúša, ktorým si krk správne podopriete. So správnym vankúšom, a teda vďaka správnej opore sa svaly môžu počas spánku uvoľniť a bude sa vám ľahšie dýchať.
Najlepšia spánková poloha je tá, pri ktorej máte krk v neutrálnej pozícii. Hlavu by ste mali mať zarovno s chrbticou ani vyššie ani nižšie.
Najjednoduchší spôsob, ako si vybrať správny vankúš je vziať so sebou do predajne niekoho blízkeho, kto vám pomôže. Ľahnite si v matracovom štúdiu na matrac a pod hlavu si dajte vybraný vankúš. Poproste osobu, ktorá prišla s vami, aby skontrolovala či máte celú hlavu, ramená, bedrá aj kolená v jednej rovine. Pokiaľ áno, vybrali ste si správny vankúš. Ak ste si vybrali príliš vysoký vankúš, hlavu budete mať mierne nad ramenami. Ak je vankúš príliš nízky, hlavu budete mať nižšie ako ramená, ako keby v záklone. Oba opísané prípady, sú nevhodné a zaťažujú krk.
Ak máte pochybnosti, kedykoľvek sa obráťte sa na personál, ktorý vám odborne poradí.
Poloha pri spánku má vplyv na výber vankúša
Pri výbere vankúša vezmite do úvahy polohu, v ktorej zvyknete spávať. Úlohou vankúša je krk a hlavu správne podoprieť v akejkoľvek polohe. A bolesti krku sú často spôsobené práve nesprávnym vankúšom, ktorý nie je kompatibilný so spánkovou polohou.
- Ak najradšej spíte na boku, vyberte si vysoký vankúš. Vankúš musí krk dostatočne podoprieť, aby ste mali krčné stavce vo vodorovnej polohe. V tomto prípade je najjednoduchšie vybrať si vankúš podľa šírky ramien. Ak máte širšie ramená, potrebujete vankúš vyšší, než je šírka jedného ramena. Muži väčšinou potrebujú vyšší vankúš než ženy.
- Nie príliš vysoký vankúš je dobrá voľba pre tých, ktorí zvyknú sávať na chrbte. Vysoký vankúš by zvýšil tlak na krk, ktorý by mohol viesť k svalovým kŕčom. Výška vankúša musí byť teda prispôsobená tak, aby ste mali krk v prirodzenej polohe zarovno s chrbticou. Ani vyšší, ani nižší. Poloha na chrbte je z anatomicky hľadiska vhodná, keďže pri nej máte hlavu, krk aj chrbticu v neutrálnej polohe, čím sa vyhýbate vzniku bolestí.
- Pokiaľ spíte na bruchu potrebujete nízky vankúš. Vo všeobecnosti nie je táto poloha príliš dobrá, pretože zaťažujete krk aj celú chrbticu, ktoré sú počas spánku v neprirodzenej polohe. To môže spôsobovať bolesti hlavy, tŕpnutie v krku a v konečnom dôsledku aj bolesti chrbta. Z dlhodobého hľadiska je dobré vybrať si vankúš, ktorý by vám pomohol zmeniť polohu, v ktorej spíte.
Prezrite si nášho Sprievodcu vankúšmi a dozviete sa viac o rôznych typoch vankúšov.
Spanie na niekoľkých vankúšoch naraz
Ak spíte s niekoľkými vankúšmi pod hlavou, zaťažujete dych a môže to negatívne vplývať aj na vaše dýchanie. Preto je lepšie spať len na jednom vankúši. Ak je pre vás jeden vankúš príliš nízky, radšej si vyberte jeden dostatočne vysoký, s ktorým budete spokojný.
Pokiaľ sa práve snažíte vymeniť nižší vankúš za vyšší, môžete ísť na to postupne. Zaspávajte na novom vyššom vankúši a v prípade, že sa v noci zobudíte na bolesť krku alebo nepohodlie, vezmite si opäť starý vankúš. Telo si časom zvykne a vankúše si už počas noci nebudete musieť meniť.
Ergonomický vankúš je vhodný na bolesť krku
Klasické vankúše počas noci menia tvar. To znamená, že sa mení aj poloha hlavy. Krk teda nemá oporu, ktorú potrebuje celú noc. Anatomický vankúš má celú noc viac menej rovnaký tvar a udržuje krk v prirodzenej polohe.