Počas spánku sa posilňujú spojenia medzi mozgovými bunkami, neurónmi. Vďaka novým spojeniam medzi neurónmi sa dokážeme lepšie sústrediť, viac sa naučiť a zlepšuje sa nám pamäť. Ak spánok podceňujeme, zvyšujeme pravdepodobnosť nesprávnych rozhodnutí a so slabšou pamäťou pomaly klesá aj produktivita.
Ako môže spánok ovplyvniť pamäť?
Každá fáza spánku, má svoj význam. Počas REM fáze spánku snívame. V tejto fáze spánku sa mozog stará o to, aby sa všetky informácie a spomienky z uplynulého dňa premiestnili na správne miesto v sivej hmote, vďaka čomu si ich zapamätáme.
Keď spíme, spomalí sa srdcový rytmus, klesne tlak krvi a aj telesná teplota. Naše telo si takto dobíja baterky. Spánok je teda dôležitý aj preto, že slúži ako „voľne predajný“ liek, ktorý nám pomáha pri fyzickom, ale aj psychickom zotavovaní.
Spánok podporuje kreativitu
Okrem uchovávania vedomostí a zlepšovania pamäte nám spánok pomáha aj pri vymýšľaní nových nápadov. Mozog takpovediac skladá jednotlivé kúsky puzzle. Tými kúskami sú vedomosti a skúsenosti, ktoré keď sa spoja dokopy, zvyšujú kreativitu.
„Vyspi sa na to“
„Mal by si sa na to vyspať “ alebo „Ráno je múdrejšie večera.“ Každý z nás už takúto radu počul niekoľkokrát. Viete, že to vôbec nie je zlý nápad? Keď sme oddýchnutí a mozog stihne vytriediť myšlienky, dokážeme sa lepšie rozhodovať, vyriešiť konflikty a popasovať sa s rôznymi problémami.
Príliš málo spánku znižuje schopnosť učiť sa
Množstvo spánku, ktoré potrebujeme sa mierne líši od človeka k človeku, ale každý z nás spánok potrebuje, aby si vytvoril nové spojenia medzi neurónami a zlepšil pamäť. Ak telu nedoprajeme dostatok spánku, bude pre mozog náročnejšie správne uchovávať informácie. A my sa postupom času budeme ťažšie rozpamätávať na veci, ktoré sme sa naučili.
Spánok má vplyv na výkonnosť a spokojnosť v práci
Spánok je predpokladom úspešného dňa. Po dobrom spánku zvykneme mať plno energie, zatiaľ čo dni, keď sa zobudíme nevyspatí nás môžu prevalcovať. Tento faktor ovplyvňuje aj schopnosť uchovávať informácie a koordinovať viac vecí. A to sú dva základné predpoklady úspešného pracovného dňa.
Ale ako pracovný deň najlepšie začať? Prečítajte si o výhodách ranného strečingu.
Zdroje:
http://sciencenordic.com/sleep-more-remember-better
https://sleepfoundation.org/sleep-news/improve-your-memory-good-nights-sleep