Deti a starostlivosť o kvety

Deti a starostlivosť o rastlinky


S blížiacimi sa letnými prázdninami sa veľa rodičov zamýšľa nad tým, ako vyplniť deťom čas, ako ich zamestnať v domácnosti, motivovať pomáhať ostatným členom rodiny a naučiť niečo nové. Tie najjednoduchšie nápady zvyčajne bývajú tie najlepšie a preto dnes máme pre vás veľmi užitočnú inšpiráciu, ako vaše ratolesti zabaviť a užiť si aj trochu spoločného času.

Základom pre túto letnú aktivitu budú letničky, zem, črepníky a veľa chuti do práce. Vytvoríte si tak priestor, kde sa deti môžu realizovať. Na začiatok vo výbere kvetiniek a črepníkov – nechajte ich vybrať si také, ktoré sa im páčia najviac, predsa to bude ich projekt. Najmenej náročné sú však klasické muškáty a na jar a jeseň sirôtky. Či už sa rozhodnete črepník umiestniť na balkón, terasu, okno či záhradu, v JYSKu momentálne nájdete mnoho rôznych druhov a farieb, spomedzi ktorých si deti môžu vybrať ten pravý. A môžete začať tvoriť.

Deti a starostlivosť o rastlinky

1. Pred sadením si skontrolujte či majú črepníky dierky na dne. Je dôležité zabezpečiť rastlinkám vhodné podmienky a to, že bude mať voda kadiaľ odtekať je základný predpoklad na úspešné pestovanie. Pokiaľ sa však rozhodnete dierky nerobiť, stále črepník môžete použiť ako obal. To znamená, že rastlinku zasadíte do iného črepníka, ktorý dierky má a ten potom jednoducho položíte do obalu. 

Krhla na polievanie kvetov

2. Na sadenie letničiek a balkónových kvetov použijeme kvalitný substrát určený presne na tento druh rastlín. Deti akéhokoľvek veku zvládnu samé naplniť črepník zeminou. Určite sa budú tešiť zo špinavých rúk a bude pre nich veľmi zábavné pozorovať, čo všetko sa v nej nachádza – možno malé ulity a občas aj zaujímavé drievko.
3. Skôr ako deti zaplnia črepník až po vrch zeminou, vyskúšajte si rozmiestnenie jednotlivých letničiek. Pokiaľ je všetko tak, ako má byť, môžu deti opatrne vybrať letničky z malých črepníkov a postaviť do nového črepníka.
4. Rastlinky môžu opatrne zasypať zeminou. Dôležité je, aby sa dôkladne popritláčala. Pamätajte tiež na to, že zeminu dávame nie až po okraj črepníka, ale od vrchu necháme miesto asi na jeden centimeter.
5. Na záver rastlinky polejeme, aby sa rýchlejšie a lepšie prijali.

Dieťa sype substrát do kvetináča

sadenie

Polievanie

 
Keď je všetko hotové, je čas si črepník s rastlinkou premiestniť na vybrané miesto a ukázať deťom, ako sa oň budú starať:
 

 

  • pravidelne polievať – dva až trikrát do týždňa, podľa druhu rastlinky a stanoviska
  • pravidelne prihnojovať – vždy pod dozorom dospelého, alebo prenechať hnojenie výlučne na dospelého. Pamätajte na to, že hnojivá nepatria do rúk detí!
  • odstraňovať odkvitnuté kvety a tým zabezpečiť kopec nových


Starostlivosť o rastlinky
 
Pre deti tento letný projekt bude nezabudnuteľný. Každý deň budú sledovať, ako ich rastlinky rastú, koľko nových kvetov pribudlo na ich letničkách a ako ich včely opeľujú. Možno priletí aj zaujímavý motýľ! Naučia sa starať o druhých, pomáhať a hlavne tešiť sa z maličkostí...

Majte krásny týždeň,
Alexandra
 
Dnešný článok pre vás pripravila slovenská blogerka Alexandra Drugdová z blogu Prairie Charm, na ktorom sa venuje hlavne kvetom, záhrade a životu na vidieku.

 

 

 

 

 

 

 

Objaviť viac

Sprievodca výberom správneho prístrešku

Sprievodca výberom správneho prístrešku

Sprievodca: Výber vhodného záhradného slnečníka

Sprievodca: Výber vhodného záhradného slnečníka

Trampolíny: 7 vecí, ktoré zvážiť pred kúpou

Trampolíny: 7 vecí, ktoré zvážiť pred kúpou

Sprievodca: Ako si vybrať správnu záhradnú stoličku či kreslo

Sprievodca: Ako si vybrať správnu záhradnú stoličku či kreslo