Poznáte ten pocit, keď sa po dni plnom fyzickej námahy cítite totálne zničení. Bolí vás celý človek a už sa tešíte do postele. Telo si pýta spánok. Vyspíte sa a ako zázrakom sa ráno zobudíte znovu svieži, pripravení na nový deň. Čo sa v noci dialo? Aké fyziologické procesy prebehli v tele, kým ste spali? Prečítajte si v novom článku.
Dýchanie, krvný tlak a tep
Pred spaním sa normálne fyziologické procesy spomalia. Nadýchnete sa menejkrát za minútu a spomalí sa tep. Normálny srdcový tep dospelého človeka v pokoji je 60-100 úderov za minútu, ale počas spánku sa tepová frekvencia zníži na 40-50 úderov za minútu. Rovnako klesne aj krvný tlak. Každá fáza spánku, ktorá sa v noci vystrieda ovplyvňuje dýchanie, krvný tlak a tepovú frekvenciu inak.
Hormóny počas spánku
Keď spíte, v žilách vám koluje menej adrenalínu. Ale zvýši sa hladina rastového hormónu. Dospelý človek v noci samozrejme nerastie do výšky. Rastový hormón pomáha obnovovať staré tkanivo a vytvárať nové. Odborníci odhadujú, že až 75 % rastových hormónov sa uvoľňuje počas spánku, aby sa telo a svaly mohli obnoviť.
Zvýši sa aj množstvo hormónov, ktoré nám pomáhajú ovládať chuť do jedla, takže spánok je vlastne účinná diéta. Zároveň rastie aj hladina adiuretínu (sk. ADH), hormónu, ktorý spôsobí, že obličky vylučujú menej vody. Tým sa zníži množstvo moču a človek nemusí v noci niekoľkokrát vstať a ísť na záchod.
Svaly počas spánku
Počas spánku sa zvyšuje prekrvenie svalov. Až 40 % krvi, ktorá normálne smeruje do mozgu je presmerovaná do svalov, aby sa rýchlejšie zregenerovali a prípadne môže pomôcť s procesom liečenia.
Počas REM fázy spánku, sa doslova nemôžete hýbať. Jediné svaly, ktoré dokážete kontrolovať sú očné a dýchacie. Nehybnosť vám bráni fyzicky prežívať sny, čo sa celkom hodí, ak ste vo svojom sne akčným hrdinom, bojujete a skáčete po strechách. Paralýza môže trvať až 20 minút.
Častý je aj tzv. predspánkový zášklb. Zaspávate a zrazu vám mimovoľne mykne celým telom. Strhnete sa a na chvíľočku sa prebudíte. Príčina nie je úplne jasná, vedci ponúkajú hneď niekoľko vysvetlení, do ktorých dnes nebudeme zachádzať.
Dôležité je teda zapamätať si, že aj keď my oddychujeme, telo ma počas spánku veľa dôležitej práce, ktorú musí stihnúť, kým sa zobudíme. Ak máte problém so zaspávaním alebo sa počas noci často budíte, je dôležité svoj stav skonzultovať s odborníkom a hľadať príčinu i riešenie.
Zdroje
http://healthysleep.med.harvard.edu/healthy/science/what
https://www.sleepfoundation.org/sleep-news/25-random-facts-about-sleep