Máte ťažkosti s ranným vstávaním? Po zazvonení budíka sa každý z nás môže cítiť dezorientovane a ospalo. Ak ale tento problém pretrváva, môže to ovplyvniť nielen váš deň, ale aj celkovú duševnú pohodu. Existuje niekoľko metód, ako s týmto problémom zatočiť. Vyskúšajte 5 tipov pre jednoduchšie vstávanie.
1. Spací cyklus a rutina
V prvom rade zistite, koľko spánku potrebujete. Počúvajte svoje telo. Niekto potrebuje aspoň 7,5 hodiny spánku, inému stačí menej.
Naplánujte si spánok tak, aby ste sa nebudili uprostred cyklu. Spací cyklus trvá približne 90 minút. Počas tohto času prechádzame rôznymi fázami, od ľahkého spánku cez hlboký spánok až po REM spánok, kedy zvykneme snívať. Zobúdzanie sa uprostred tohto cyklu spôsobí po zobudení pocit zmätenia a ospalosti. Na základe vlastnej potreby mierte na 6 až 7,5 hodiny, kedy dokončíte 4 až 5 spacích cyklov.
Keď zistíte, koľko spánku vaše telo potrebuje, môžete si vybudovať pravidelnú rutinu. Naše telo rutinu miluje. Ukladať sa na spánok a vstávať v približne rovnaký čas sa naozaj oplatí a to aj počas víkendov.
Môžete toho spraviť ešte oveľa viac. Začnite večierku hodinu pred spaním. Stlmte svetlá, vypnite elektrické zariadenia, nepozerajte príliš na displej telefónu, doprajte si teplý kúpeľ, alebo akúkoľvek inú aktivitu, ktorá vám pomôže relaxovať. Všetky tieto činnosti ovplyvnia aj vaše ráno a vstávanie začne byť pre vás jednoduchšie.
2. Ranné vstávanie
Najlepší spôsob, ako sa zobudiť hneď po zazvonení budíka je dodržiavať svoju rutinu. Zapnite svojho vnútorného auto pilota skôr, ako by ste vynaložili vedomé úsilie. Pokušenie posunúť budík je obrovské. Pocit, že môžeme zažmúriť oči ešte na sekundu. Tento neúplný spánok je menej uspokojivý a je signálom, že by ste mali chodiť do postele skôr. Tento čas však môžete využiť aj na to, že si váš mozog začne pomaličky uvedomovať, že je čas vstávať.
Ak naozaj neviete odolať posunutiu budíka, umiestnite ho na druhú stranu izby. Keď zazvoní, budete nútení z postele vstať, a potom je jednoduchšie začať s novým dňom. Čokoľvek sa rozhodnete urobiť, pokúste sa držať svojej rutiny.
3. Hýbte sa a osviežte sa
Začnite sa hýbať čo najskôr. Stimuluje to mozog a aj telo. Ak radi športujete, doprajte si ranné cvičenie či už v podobe behu, alebo jógy. Okrem toho, že vás to prebudí, nebudete musieť hľadať čas na šport počas nabitého dňa.
Ranná sprcha je tiež dobrý spôsob, ako zo seba striasť únavu. Dokáže vás rýchlo prebudiť a osviežiť.
4. Vpustite svetlo
Hneď ako vstanete, roztiahnite závesy a vytiahnite rolety. Svetlo pomôže mozgu uvedomiť si, že už je deň a vyslať správny signál telu. Ak vonku nie je ešte veľa svetla, zvážte kúpu budíka, ktorý simuluje denné svetlo. Tieto budíky postupne zvyšujú jas počas vopred nastaveného času pred vypnutím alarmu, čo napodobňuje svitanie a východ slnka.
5. Vytvorte si dokonalé ráno
Prečo začínať nový deň únavnými činnosťami, ktoré v nás ponechajú nepríjemný pocit? Rozhodnite sa, že si spríjemnite každé ráno. Začnite meditáciou, šálkou dobrej kávy, počúvaním obľúbenej hudby. Vyskúšajte akúkoľvek aktivitu, ktorá vám prináša radosť. Tento moment je len pre vás, preto sa nezabudnite potešiť hneď z rána.
6. Kvalitný matrac a vankúš
Pohodlný matrac a kvalitný vankúš s paplónom vám taktiež dokážu pomôcť k lepšiemu spánku. Vďaka tomu bude pre vás ranné vstávanie jednoduchšie a bez bolestí chrbta či krčnej chrbtice. Prezrite si našich sprievodcov a zistite, ako si vybrať správny vankúš alebo paplón tak, aby vyhovovali presne vašim požiadavkám.
Zdroje
https://www.lifehack.org/articles/productivity/how-wake-immediately-the-morning.html
https://www.rd.com/health/wellness/how-to-wake-up-in-morning/
https://www.lifehack.org/articles/productivity/how-wake-immediately-the-morning.html