Ak máte hlavu plnú rozhodnutí, ktoré treba urobiť, vecí, ktoré si treba zapamätať a skúseností, ktoré je potrebné spracovať, upokojiť sa po dlhom dni môže byť celkom výzva. Nehovoriac o problémoch so zaspávaním. Znie to povedome? Čítanie knihy je stará dobrá metóda, pomocou ktorej sa ľahšie pripravíte na spánok. Zhrnuli sme pár dôvodom, prečo je tomu tak:
1. Zahoďte starosti
Keď sa myseľ pred spaním nevie zastaviť, ponorte sa do dobrej knihy a zabudnete na všetko, čo vás v daný moment trápi.
Ak je príbeh zaujímavý a pútavý, ľahko sa rozptýlite od všetkého, čo máte na mysli a užijete si chvíľku relaxu. Zahĺbite sa do knihy a problémy pomaly vyblednú.
2. Zaspávajte rýchlejšie
Deti milujú rozprávky na dobrú noc a mnoho rodičov si tento čas strávený v ich blízkostí užíva tiež. Je to rituál, ktorý spolu zdieľate a kedy sa deti stíšia a pripravia na spánok. S veľkou pravdepodobnosťou vďaka tomu zaspia oveľa rýchlejšie, ako bez rozprávky. Prečo si to nevyskúšať ešte raz v dospelosti?
Všetci sme zažili pocit driemania počas čítania. Keď sme v pohodlí, teple a pokoji, je úplne prirodzené, že na nás prídu driemoty. Navyše pri menej zaujímavej knihe zaspíte pravdepodobne ešte rýchlejšie.
3. Doprajte si pokoj
V dnešnej uponáhľanej dobe je dôležité nájsť si čas na stíšenie, kedy sa zameriate len na jednu vec. Nechajte telefón, počítač alebo tablet vo vedľajšej izbe a zababušte sa pod deku s knihou. Neznie to priam idylicky?
4. Kniha nevyžaruje žiadne svetlo
Telefóny, počítače aj tablety vyžarujú modré svetlo, kvôli ktorému si naša myseľ myslí, že je stále deň. Pri tlačenej knihe vám k príjemnému oddychu naopak stačí len teplé svetlo zo stolovej lampičky.
Prečítajte si viac o tom, ako svetlo ovplyvňuje nespavosť.
5. Čítanie a jeho výhody
Čítanie nie je prospešné len pri zaspávaní.
Určite ste si všimli, že naša pozornosť sa počas posledných rokov mení. Pri prehliadaní emailov alebo sociálnych sietí, častokrát aj pred spaním, nevenujeme toľko pozornosti, ako keď sa ponoríme do hĺbky príbehu. Vnímame stovky informácií a signálov, ale koľko si ich zapamätáme? Pri čítaní sa musíme sústrediť dlhšiu dobu na jednu zápletku či tému. Vďaka tomu sa pre nás stane sústredenie oveľa jednoduchšie.
Počas bežného dňa sa pravdepodobne zameriavate na seba. Pri zapájaní sa do deja, žijete život niekoho iného. Dokážete cítiť bolesť, radosť či sklamanie postavy a stávate sa empatickejší.
Čítaním sa stávate dokonca aj múdrejší. Nie je nutné čítať výhradne náučnú literatúru, plnú odborných termínov. Romány, fantasy alebo autobiografie rozširujú slovník a precvičujú mozog.
Klasiky na večerné čítanie
Pýcha a predsudok od Jane Austen
Táto klasika rozpráva príbeh o Elizabeth Bennet a jej sestrách. Román sa odohráva v roku 1800 v Anglicku.
Veľký Gatsby od F. Scott Fitzgeralda
Román sa odohráva v USA v 20. rokoch, kedy sa milionár Jay Gatsby zaľúbi do krásnej Daisy Buchanan.
Spomienky na Afriku od Karen Blixen
Autobiografia rozpráva o 17 rokoch, ktoré autorka strávila na kávovej plantáži v Keni.
David Copperfield od Charlesa Dickensa
Príbeh o osirotenom Davidovi Copperfieldovi, ktorý prekonáva jednu prekážku za druhou, ale nestráca guráž.
Gróf Monte Cristo od Alexandra Dumasa
Mladý Edmond Dantès je neprávom uväznený. Vo väzení sa spriatelí so svojim spoluväzňom a podarí sa mu otočiť život hore nohami.
Zdroje:
https://www.sleepadvisor.org/reading-before-bed/
https://www.penguin.co.uk/articles/2018/100-must-read-classic-books/