Sedieť za stolom v nesprávnej polohe celý deň, keď ju zmeníte len v prípade, že si idete po kávu, na obed alebo na toaletu, môže byť bolestivé a negatívne sa odraziť na zdraví.
Nesprávne návyky pri sedení sa môžu prejaviť v bolesti krku a chrbtice. Ak sedíte za počítačom niekoľko hodín denne je veľmi dôležité, aby ste sedeli správne. Možno trpíte už teraz, ale pomôžeme vám. Začnite sa riadiť tipmi ako správne sedieť a vyhnúť sa bolesti.
6 tipov ako správne sedieť
Nájsť si správnu polohu na sedenie môže byť náročné a má to hneď niekoľko dôvodov. V skutočnosti neexistuje len jediná správna poloha. Kľúčová je rôznorodosť. Ale existuje pár základných preventívnych opatrení, ktorých by sme sa pri dlhodobom sedení za počítačom mali držať.
- Chodidlá položené na podlahe.
- Medzi predným okrajom stoličky a zadnou časťou kolien by mala byť vzdialenosť veľkosti zovretej päste.
- Nohy a ruky majú byť v 90º uhle.
- Stôl by mal byť o 2 až 3 cm vyšší než váš lakeť, keď sedíte bokom k stolu a ruku máte v 90º uhle. Pri meraní majte ramená uvoľnené.
- Ak má stolička opierky na ruky, snažte sa ich nevyužívať, pokiaľ nesedíte v 90º uhle. Mohlo by sa vám stať, že si na opierke zdriemnete.
- Z času na čas zmeňte polohu. Choďte sa prejsť alebo sa ráno trochu ponaťahujte, ak viete, že budete celý deň sedieť.
Kreslo, ktoré vám pomôže sedieť správne
Správna poloha pri sedení začína výberom kancelárskeho kresla, ktoré by malo spĺňať nasledujúce požiadavky. Kreslo by malo mať minimálne 5 koliesok, aby bolo stabilné a ľahko sa posúvalo po podlahe. Pohyb bude ešte jednoduchší, ak si pod kreslo dáte praktickú podložku pod stoličku, ktorá navyše ochráni podlahu pred poškrabaním.
Aby ste sedeli správne, potrebujete si nastaviť výšku a hĺbku sedadla. Operadlo si prispôsobte svojej výške a tvaru chrbtice. Celková výška operadla by nemala presiahnuť výšku lopatiek. Bedrová opierka by mala byť vo výške opasku, aby ste si udržali vystretý chrbát. A hlavne si dávajte pozor na hrbenie.
Zmeňte z času na čas polohu
Správna poloha pri sedení je dôležitá, ale nestačí. Udržte svoje telo aktívne a z času na čas zmeňte polohu. Vyhnete sa tak bolesti spôsobenej dlhodobým sedením. Čím dlhšie sedíte, tým viac máte tendenciu sedieť nesprávne. Nakoniec, to môže viesť k problémom s chrbticou a bolestiam v oblasti krku.
Skúste sa napríklad postaviť, keď telefonujete. Alebo ak potrebujete niečo prediskutovať s kolegami, skúste to postojačky. Pokiaľ máte výškovo nastaviteľný stôl, môžete pri práci z času na čas stáť. Sedenie a státie striedajte pravidelne, aby ste si vytvorili zvyk.
Ďalšie tipy ako sedieť pohodlne
Na sedenie a vznik bolesti vplývajú aj ďalšie faktory. Ak vám nepomáha pravidelná zmena polohy, skúste si prispôsobiť monitor počítača. Vo všeobecnosti by mal váš pohľad pri pozeraní na monitor smerovať dole. Ak pri pozeraní na monitor hľadíte hore, zaťažujete krk, čo môže viesť k bolesti. Vzdialenosť obrazovky by mala byť približne rovná dĺžke ruky, cca 70 cm alebo o trochu väčšia, pokiaľ je obrazovka veľká.
Snažíte sa sedieť pri počítači správne alebo sa vám podarilo zbaviť sa zlozvykov pri sedení? Budeme radi, ak sa s nami o vaše skúsenosti podelíte v komentári.
Zdroj: http://share.upmc.com/2014/05/desk-posture-q-and-a/