vysoký penový matrac

Starostlivosť a údržba matracov

Možno len niektorí uvažujú o tom, ako dlho už majú matrace a či už náhodou nie sú príliš staré a preležané. Ako mnohé iné veci ani matrac nevydrží večne. Koľko rokov priemerne vydrží matrac a dá sa jeho životnosť predĺžiť?

Ako často meniť matrac?  

Životnosť matraca závisí od niekoľkých faktorov.

  • Kvalita: Kvalita hrá v otázke životnosti matraca hlavnú úlohu. Čím kvalitnejší matrac, tým dlhšie vydrží.
  • Hmotnosť: Záťaž vyvíjaná na matrac môže spôsobiť badateľný rozdiel. Osoby s vyššou telesnou hmotnosťou matrac zaťažujú viac, a teda sa aj rýchlejšie opotrebuje. 
  • Pot: Každú noc z tela vylučujeme nepotrebné látky, ktorých sa čiastočne zbavujeme aj prostredníctvom potu. V noci môže človek vylúčiť ½ až 1½ litra potu, ktorý sa dostáva do matraca.
  • Starostlivosť o matrac: Ak sa o svoj matrac dobre staráme, vydrží roky. Ako sa správne starať o matrac si môžete prečítať viac nižšie.

Či je už matrac príliš starý a opotrebovaný vám jednoducho napovie aj pohodlie. Ak sa ráno nezobúdzate oddýchnutí, niečo nie je v poriadku. Pokiaľ nemáte vytvorené vhodné podmienky na spánok, nie je to dobré pre vás ani vaše zdravie. Nielen že sa v noci dobre nevyspíte, ale trpieť môže aj vaša chrbtica a kríže. Pohľadajte si nový matrac. Z hygienických a fyziologických dôvodov odporúčame meniť matrac každých 10-12 rokov.

Starostlivosť a údržba

Životnosť matraca predĺžite dobrou starostlivosťou a úrdžbou. Riaďte sa týmito jednoduchými tipmi a využite potenciál svojho matraca naplno.

Používajte chránič matraca 

Chránič matraca počas spánku absorbuje pot a ochráni pred ním matrac. Navyše chránič jednoducho vyperiete. Chránič matraca odporúčame prať minimálne šesťkrát do roka. Pokiaľ ste alergický na roztoče, perte chránič častejšie. Chránič matraca by ste mali vymeniť po dvoch až troch rokoch používania.

Používajte vrchný matrac

Okrem chrániča môžete pridať aj vrchný matrac. Ten rovnako ochráni matrac a zvýši pohodlie. Nezabudnite, že vrchný matrac nemá takú dlhú životnosť ako klasický matrac, a preto by ste ho mali meniť častejšie, v závislosti od opotrebovania.

Otáčajte svoj matrac

Pružinové, penové a vrchné matrace by sa mali 3 až 4 razy do roka otáčať. Nielen dve plochy na ležanie, ale aj hlava a nohy. Nezabudnite si skontrolovať či máte obojstranný matrac. Vďaka pravidelnému otáčaniu sa matrac nepreleží podľa vášho tela.

Matrace pravidelne vysávajte 

Nie je to len otázka hygieny, ale aj prachu a špiny, ktorá sa do matraca dostáva a môže poškodiť štruktúru prešívania poťahu.

Pod matracom by mal prúdiť vzduch

Týmto spôsobom sa bude matrac odvetrávať zo spodnej strany a nebude sa v ňom zachytávať vlhkosť. Pružinové matrace by mali byť položené v posteľovom ráme na latkovom rošte, aby sa z nich uvoľňovala skondenzovaná voda.

Vyhýbajte sa prikrývkam na posteľ

Postielanie by nemala byť prvá vec, ktorú ráno spravíte. Vlhkosť, ktorá sa v noci vytvorila z potu a pary, sa musí najskôr odvetrať z matraca preč, matrac potrebuje vzduch.

Vetrajte matrac aj vrchný matrac, keď máte možnosť

Matrace nemusíte vetrať každý mesiac, ale je dobré, ak si v tom nájdete istú pravidelnosť. Napríklad vždy, keď budete matrac otáčať. Vlhkosť v matraci vytvára roztočom ideálne podmienky na život. Preto je dôležité, aby boli matrace dobre vetrané.

Objaviť viac

Polohy spánku: Najlepší matrac pre tých, ktorí spia na boku, na chrbte a na bruchu

Polohy spánku: Najlepší matrac pre tých, ktorí spia na boku, na chrbte a na bruchu

Pružinový alebo penový matrac? Ktorý si vybrať?

Pružinový alebo penový matrac? Ktorý si vybrať?

Ktorý matrac je najlepší?

Ktorý matrac je najlepší?

Koľko stojí matrac?

Koľko stojí matrac?