Keď sa pri zariaďovaní obývacej izby dostanete k výberu pohovky, možno sa vám na chvíľu zakrúti hlava. Možností je skutočne neúrekom a vybrať si tú pravú chvíľu zaberie. Ale ak už viete, ako ju do interiéru zasadíte, kde bude televízor, kde krb a aký máte rozpočet, ste o krok bližšie. Hoci stále zostáva nezodpovedaných pár otázok. Pohovka nielenže je nosný prvok väčšiny obývačiek, je to obyčajne aj najväčší kus nábytku a investujeme do nej nemalé zdroje.
Ak pri výbere váhate, krok po kroku si zosumarizujte svoje priority a zúžte výber. My sa vám dnes pokúsime pomôcť.
Séria pohoviek GEDSER v pieskovej farbe. V ponuke aj s tmavým poťahom, kreslom a taburetom.
Prečo potrebujete novú pohovku?
Stará pohovka je presedená, zničená, nemoderná, nedá sa rozložiť, kvôli deťom a domácim maznáčikom ju musíte neustále čistiť alebo si pomaly zariaďujete nový byt. A čo vyhliadky do budúcnosti?
Ak zvyknete mať časté návštevy a radi si s kamarátmi posedíte pri káve alebo spoločenských hrách, hodila by sa vám pohovka s vysokým operadlom, na ktorej sa budete aj po dlhšom sedení cíti dobre. A možno si chcete v obývačke z času na čas zdriemnuť alebo si večer vystrieť nohy pri pozeraní filmu.
Premyslíte si, koľko na pohovke strávite času a ako ju budete využívať.
Výber vhodnej veľkosti
Prvé, čo človeku napadne je čím väčšia, tým lepšia a pohodlnejšia. Pekne sa na ňu natiahnete, hostia u vás môžu kedykoľvek prespať a zmestí sa na ňu celá rodina. Viac priestoru je samozrejme výhoda, ale len do tej chvíle, kým cez sedačku nebudete preskakovať, aby ste sa dostali na druhý koniec izby. Keď o ňu tretí krát zakopnete, poviete si, že ste tých pár centimetrov navyše mohli oželieť.
Finálnu veľkosť pohovky, ktorú si vyberiete ovplyvňujú hlavne rozmery miestnosti. Ak ste tí šťastní a priestor pre vás nie je žiaden problém, kúpte si veľkorysú 3-miestnu alebo veľkú rohovú pohovku, z ktorej bude mať radosť celá rodina.
Ak bývate v menšom byte a nemáte miesto na rozdávanie, budete sa tešiť aj z peknej dvojmiestnej pohovky alebo ešte lepšie rozkladaciu pohovku, ktorú môžete jednoducho rozložiť na posteľ.
2,5 miestna pohovka KARISE a odolným poťahom sivej farby.
Nová pohovka do malej obývačky
Svetlé farby vás v menšom byte určite nesklamú a tento princíp môžete využiť aj pri výbere pohovky. Okrem toho, ak netrváte na možnosti rozloženia, pohovka na tenkých drevených nožičkách sa bude vo vašom bytíku „vznášať“. Odľahčí podlahu a priestor bude vyzerať vzdušnejšie a väčšie.
Výber materiálu – koža alebo textil??
Kožená alebo látková? Toť otázka za milión, čo poviete. Každá má svoje výhody a nevýhody, tak sa na ne poďme pozrieť.
Kožené sedačky pôsobia štýlovo, luxusne a podčiarkujú chladnejší pánsky štýl. Jednoducho sa udržujú, keďže ich stačí len utrieť handričkou a vyčistiť. A to je v podstate všetko, viac starostí s koženou pohovkou mať nebudete. Ibaže by ste mali doma to najrozkošnejšie šteniatko, mačku alebo iné zviera, ktoré svoje pazúriky nerado drží na uzde. V takomto prípade je viac menej isté, že sa na pohovke časom objavia škrabance.
Kožená pohovka BRANDE
Pamätajte, že koža aj koženka sú chladnejšie než látkový poťah.
Látkové poťahy sú vyrábané z prírodných alebo umelých vlákien. Farebné možnosti a kombinácie sú nespočetné a vyberať si môžete aj z rôznych vzorov. Látka býva väčšinou špeciálne ošetrená, aby bol materiál odolnejší a pri každodennom používaní sa tak ľahko nezničil.
Neutrálne farby nie sú nuda
Po výbere veľkosti a materiálu prichádzajú na rad farby. Verím, že niektorí by povedali, že neutrálne farby ako sivá, svetlá alebo tmavá, piesková, krémová, béžová alebo čierna sú nudné a neosobné. Ale my si myslíme, že práve tieto farby, dávajú priestor fantázii, keďže sú variabilné. Obývačka, v ktorej bude stáť tá istá sivá pohovka môže vyzerať stokrát inak. Záleží len na vás. Jednu sezónu môžete mať obývačku plnú zelenkavých vankúšikov a prírodných potlačí. O rok neskôr možno stavíte na zlaté, bordové, vzorované dekorácie a doprajete si trochu bohémskeho štýlu.
3-miestna pohovka FALSLEV s ležadlom a látkovým čalúnením.
Kam postaviť pohovku?
Keď sa rozhodujete, kam si dať pohovku, zohľadnite orientáciu a veľkosť izby. Dôležité sú aj okná a dopad slnečného svetla. Neodporúča sa mať pohovku na mieste, kde priamo dopadajú slnečné lúče, pretože žiarenie pôsobí na materiál a farby, ktoré o niečo rýchlejšie blednú.
Tip: Aby ste si boli istí, že máte všetko dobre zmerané a vaša pohovka snov sa do obývačky zmestí, môžete si miesto vyznačiť na zemi univerzálnou páskou.
Už sa len dohodnúť na výbere s partnerom, vyskúšať pár pohoviek a onedlho môžete privítať prvú návštevu.