Minimalistická obývacia izba

Ako začať s minimalizmom v bývaní

Na nový rok sa v podvedomí vždy vynárajú otázky, aké si dať predsavzatie alebo ako zmeniť svoj život. Možno sa túžite zbaviť zbytočností a žiť jednoduchšie, kvalitnejšie a pokojnejšie. Začať tzv. minimalistický životný štýl. Čas vám hrá do karát. Chladné, tmavé dni môžete stráviť v teple domova a všetko si pekne naplánovať, kým sa pustíte do reorganizácie a tvorenia nového začiatku.
 


Čo znamená minimalizmus v bývaní?

Minimalizmus je životný štýl založený na čo najmenšom počte prvkov. V pravom minimalistickom bývaní je menej farieb, menej nábytku a menej maličkostí. Poznáme minimálne 3 druhy minimalistov:

Estetickí minimalisti si zakladajú najmä na vzhľade. Doma majú zvyčajne holé biele steny, jednoliate podlahy a veľmi málo nábytku. Vlastnia možno rovnaké množstvo vecí ako my ostatní, ale nikdy ich zbytočne nevystavujú.

Esenciálni minimalisti vlastnia na druhú stranu čo najmenej. Vedia, že k životu im stačí minimum. Nie sú materialisti a o nakupovanie sa veľmi nezaujímajú. Ak sa však rozhodnú kúpiť nový kus nábytku, potrpia si na kvalitu, aby im nábytok vydržal čo najdlhšie.

Všímaví minimalisti si vážia veci, a preto chcú mať vo svojom domove niečo, čo im prinesie pocit šťastia. Vedia sa zbaviť vecí, ktoré pre nich nemajú veľký význam a nechajú v plnosti vyniknúť zvyšok. Ak sú obklopení významnými predmetmi, cítia sa pokojnejšie a uvoľnenejšie.


Spoznávate sa v niektorom z týchto typov? Ak ste sa rozhodli pre minimalistický štýl, tu je zopár tipov, ako na to:

Ako začať?

1. Poriadne si obzrite miestnosť
 Pozrite sa na každú izbu osobitne. Čo je jej funkciou a na čo by mala slúžiť? Pri zariaďovaní na to nezabúdajte. Pozorne si preštudujte každý predmet, aby ste sa ubezpečili, že ste vybrali ten správny. Vynechajte zbytočnosti a zamerajte sa iba na hlavné kúsky.

2. Nezabúdajte na multifunkčný nábytok
Nábytok aj doplnky by mali spĺňať určitú funkciu. Pri výbere doplnkov sa snažte vybrať tie, ktoré lahodia oku a zároveň sú užitočné. Multifunkčným nábytkom je napríklad rozkladacia pohovka, ktorú jednoducho rozložíte na posteľ a zároveň ušetríte miesto. 


3. Nastavte si limit
Vymedzte si určitý počet vecí, ktoré doma chcete mať. Možno to stopercentne nedodržíte, ale stanovený limit vám aspoň pomôže to neprehnať.

4. Rešpektujte priestor
Medzi jednotlivými kúskami nábytku by mal byť dostatočný priestor, aby miestnosť vyzerala opticky väčšia. Myslite na to aj pri výbere nového nábytku a uprednostnite napríklad menšiu pohovku.

 

 


5. Výber farby poriadne zvážte
Farba dokáže izbu zmeniť bez toho, aby ste pridali nábytok. Majte to na pamäti pri jej výbere a zvoľte takú, ktorá bude pôsobiť čisto, pokojne, ale nie prázdno. Neutrálne farby nenarobia veľa rozruchu, takže sa vždy radšej držte podobnej škály.

6. Šikovné úložné priestory
V minimalistickom interiéri musíte nájsť miesto každodenným maličkostiam, ktoré zvyčajne nechávame na kuchynskej linke alebo konferenčnom stolíku. Odpoveďou sú úložné boxy. Veci budú stále po ruke a zároveň nebudú pôsobiť rušivo.

 

 

 

 

 


Šikovné tipy na úložný priestor do chodby.

7. Použite textílie a rastliny
Minimalistický štýl môže na niektorých pôsobiť chladným dojmom. Priestory jednoducho zútulnite dekoračnými textíliami a rastlinami.


Stanoviť si cieľ je dôležité, ale netrápte sa, ak sa mierne odkloníte z cesty. Ľudia majú často citové spojenie s vecami, ktoré vlastnia. Vytýčte si jasný cieľ, zbavovať sa zbytočností bude jednoduchšie. 

Ktorý typ minimalistu ste vy? 





 

 

Objaviť viac

Sprievodca: Ako si vybrať správny príborník

Sprievodca: Ako si vybrať správny príborník

Obľúbené dekorácie špecialistky na nákup

Obľúbené dekorácie špecialistky na nákup

Nájdite ideálny TV stolík do svojej obývačky

Nájdite ideálny TV stolík do svojej obývačky

Výzdoba v škandinávskom štýle s elegantným nádychom

Výzdoba v škandinávskom štýle s elegantným nádychom