Vedeli ste, že nedostatok spánku, ktorý by sa mal pohybovať v rozmedzí 8 až 10 hodín, môže ovplyvniť schopnosť teenagerov učiť sa?
Problémy so spánkom teenegera
Mnoho teenagerov si neuvedomuje dôležitosť spánku a zvyknú ponocovať. Preto máme pre vás rodičov zopár tipov, ako svojim deťom zabezpečiť lepší a pokojnejší spánok. Môžete im stanoviť večierku alebo skúsiť obmedziť, či vypnúť všetky digitálne zariadenia a na noc tieto lákavé vymoženosti techniky "ubytovať" v inej izbe.
Priviesť teenagerov k tomu, aby sa držali večierky určite nebude prechádzka ružovou záhradou. Pre mnohých z nich je používanie smartfónov večerným i ranným rituálom a pri vstávaní svoj budík radšej niekoľkokrát odložia a posunú na neskôr.
Mobily, tablety a počítače pred spaním
Ak je pokušenie priveľké a pre vaše ratolesti skoro nemožné ísť spať bez svojich telefónov či tabletov, môžete vyskúšať jeden nemilý trik. Existujú totiž aplikácie, ktoré vedia blokovať internetové pripojenie. Uznávame, že sa to môže zdať ako trocha drastická metóda, ale takto sa deti aspoň vyhnú modrému žiareniu z telefónov a tabletov, ktoré negatívne vplývajú na spánok.
Teenageri by mali brať spánok vážne
Ak mladí ľudia nemajú dostatok spánku, sú náchylnejší na problémy s oslabenou imunitou, depresie a obezitu. Je to preto, že nedostatok dobrého spánku vedie k nižšej energii, čo zase vedie k väčšej túžbe po prázdnych kalóriách. Prázdne kalórie môžu mať za následok oslabený imunitný systém a zníženú koncentráciu.
Aj keď prísnejšie pravidlá večierky, môžu mať opačný účinok, je nevyhnutné pomôcť vášmu teenagerovi brať spánok vážne. Keď sa už dostane do bludného kruhu, môže byť pre neho ťažké vrátiť sa k správnemu spánku.
Poobedňajší spánok nie je najlepší nápad
Mnohé deti, ale aj dospelí, si radi poobede zdriemnu. Problém prichádza, ak deti zaspia v neskorších hodinách alebo sa spánok pretiahne a nie je to len krátke zdriemnutie. Vtedy to môže mať negatívny vplyv na kvalitu spánku v noci a pre deti je potom ťažšie užiť si 8-10 hodinový spánok, ktorý tak veľmi potrebujú.
Dlhý spánok cez víkend naruší spánkový rytmus
Váš teenager sa môže pokúsiť kompenzovať nedostatok spánku dlhším spaním počas víkendu. Pozitívny účinok sa však nedostaví, práve naopak, môže vieš k ešte ospalejším pondelkovým ránam.
Stanovená večierka zlepšuje spánkový rytmus
Užiť si sem tam dlhší spánok je samozrejme v poriadku. Pravdou však je, že dlhší spánok počas víkendu nepomôže dohnať spánok z predošlého týždňa. Lepšie je určiť si viac menej rovnaký čas na spanie a to počas víkendov, ale aj pracovného týždňa. Pravidelný spánkový rytmus poskytne teenagerom viac energie počas celého týždňa.